Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

Kehribar Tesbih Fiyatları ve Çeşitleri

DAMLA KEHRİBAR TESBİH – ATEŞ KEHRİBAR TESBİH – SIKMA KEHRİBAR TESBİH

 

KEHRİBAR TESBİH ÇEŞİTLERİ

Kehribar tesbih çeşitleri damla, ateş, sıkma olarak kategorize ettik. Ehli Keyf sitemizde pekçok kehribar tespih modeli vardır. Ürünlerimizin hepsi gerçek kehribardan orijinal ürünlerdir. Sertifikalı ve garantili tespihlerdir. Kehribar tesbih fiyatları kehrıbar taşının çeşidine göre belirlenir.

KEHRİBAR TESBİH FİYATLARI

Kehribar tesbih fiyatı için damla, ateş, sıkma kategorilerimizi ziyaret ederek kehribar tesbih modelleri’nin fiyatlarına bakabilirsiniz.  Kehribar tesbih modeli söz konusu olunca en değerli kehribar hangisi? sorusu akla gelebilmektedir. Ücret olarak en pahalı ve en iyi kehribar tesbihler  (has) damla, ateş kehribarları’dır. En ucuz tesbih çeşitleri olarakda sıralandırmak gerekirse Sıkma ucuzdur ve sıkmadan daha ucuzu ise toz kehribardır. Fosilleşmiş bir ağaç reçinesi olan kehribar taşı; tespih vede takı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kehribar Tesbih

Kehribar Nedir?

Kehribar taşı nedir çamgiller familyasına ayit olan pinus succinifera ağacının reçinelerinin fosilleşmiş hali olduğunu biliyor muydunuz?.

Geçmişi asırlar öncesine dayanmakta olan; pinus succinifera isimine sahip çam türünün; reçinesinin fosilleşmek suretiyle taşlaşmış haline kehribar denilmektedir. Kehribar taşı halk arasında esasen ağaç reçinesi olarak da bilinmektedir. Literatürde bilinen ve tüm dünyada kullanılan diğer kehribar adıysa amber diyebiliriz.

Kehribar taşı içerisinde çeşitli minareller vardır. Bundanlardan bazıları hidrojen, oksijen, süksinik asit ve karbon minarelleridir. Kehribarın reçinesi fosilleşmeye başlamamışken kurtçuk,arı, sinek gibi canlılar içinde hapis kalabilir. Böyle bir durumda onlarında fosilleşmesi söz konusu olabilir. Bu şekilde çıkartılan fossil kehribar taşlarının tarihe ışık tuttuğunu ve daha değerli olduğunu da söyleyebiliriz.

Kehribar Nerede Bulunur?

Dünya üzerindeki bilinen tüm kehribar yataklarının % 90’ı Rusya’nın Kaliningrad bölgesi içerisinde bulunur. Avrupa bölgesi söz konusu olduğunda Ukrayna, İsveç, Polonya, Hollanda, İngiltere, Sicilya bulunan ülkeler arasındadır. Ülkemiz Türkiye’de Erzincan, Erzurum ve Bayburt şehirlerinde az miktarda olsada kehribar taşı yatağı bulunmaktadır. Geçmişte Bayburt şehrimizde yerel halk bulmuş oldukları kehribar yatağını kömür, çıra zannederek uzun seneler yakmışlardır. 

Kehribarların çoğunluğu deniz kıyıları, akarsular, bataklıklar ve de ek olarak alüvyonlar arasında toplanmış olarak göze çarpmaktadır. Kehribarın çıkartılması kolay olmadığı gibi maliyetlidir. Özel sondajlar sayesinde parçalar halinde çıkartılır. Oldukça hassas bir yapıya sahip oldukları için satış öncesi özel işçilik uygulanmak suretiyle saydam ve parlak haline getirilmeleri gerekir. 

Kehribar Nasıl Anlaşılır? 

Kehribar tesbih nasıl anlaşılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Orijinal hakiki Gerçek kehribar nasıl anlaşılır diye elinde tespihi olan herkes aynı soruyu soruyor. Damla kehribar nasıl anlaşılır. Ateş kehribar nasıl anlaşilir, sıkma kehribar nasıl anlasilir. Bu konuyada yanıt verelim. Kehribar taşının gerçek olup olmadığını nasıl anlarız. Kehribar gerçek olduğu nasıl anlaşılır. İlk olarak kızılötesiyle bakılması gerekir.

  1.  Kızılötesiyle bakıldığı zaman kehribar taşında sadece 1 adet renk bulunmadığı için gökkuşağı şeklinde değişik renkler görmelisiniz. Gökkuşağı biçiminde renkler mevcutsa kehribar tesbihiniz gerçektir. 
  2. Kehribar taşını ısıya maruz bıraktığınız zaman çam kokusu yayması gerekir. Ancak ısıya maruz bırakıldığı zaman eğer gerçek kehribar taşı değilse ortaya plastik boya kokusu yayılabilir. Yaygın olarak yapılan bir hataya da değinmem gerekirse çakmak ile ısıya maruz bırakmayın. 
  3. Orjinal kehribar nasıl anlaşılır bunun için tuzlu su deneyi uygulayabilirsiniz. Gerçek kehribar taşını tuzlu suyun içine koyduğunuz zaman su üstünde kalması yani batmaması gerekir. Batmıyorsa kuvvetle muhtemel orjinaldir. Bunun için tespih tanesini suyun üzerine koyup kendiniz deney yapabilirsiniz.
  4. Bir kumaşla ovma yapılırsa bir süre ovduktan sonra gerçek kehribarın elektriklenme sonucunda küçük kağıt parçalarını çekmesi gerekir. Çekiyorsa muhtemelen elinizdeki orjinaldir. Gerçek kehribarların metal gibi cisimlerle kolay çizilebildiğini ancak cam veya boncukları çizmenin kolay olmadığını söylemek lazım.
  5. Toplu iğneyi önce ısıtın ve ısıttıktan sonra iğnenin ucuyla kehribarın üzerine baskı uyguladığınız taktirde iğne ucunun kehribara işlememesi yada oldukça küçük izler bırakması gerekir. İğne kehribarı kolayca deliyorsa yada büyük izler bırakıyorsa elinizdeki kehribarın gerçek olmadığını; copel yada sahte olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Copal çeşitli tropik ağaçlardan elde edilmekte olan bir reçinedir. Copal ( Kopal – Highgate reçinesi )  kehribar ile aynı ailedendirler. Organik taşlardan birisidirler. Oluşum süresi bakımından incelediğimiz zaman copallerin kehribarlara kıyasla daha genç yaşta olduğunu söyleyebiliriz. Kehribarlarla görünüm olarak birbirlerine benziyor olsalar bile fiziksel olarak kopal; kehribarlardan daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Kopallerin üzerine tırnağınızla baskı yaptığınız takdirde iz bırakabilirsiniz. Kopal tespihler kolaylıkla çizilebilir ve parçalanabilirler. Bu sebepten kopal tespihler; kehribar tesbihler kadar değerli değildirler.

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribarın özelliklerine gelecek olursak kehribar taşı ilk kez çıkartıldığı zaman yani bir mücevher olmadan herşeyden önce bir fosilleşmiş reçinedir. İlk çıkartıldığında mat bir yapıya sahiptir. İşlendikçe ve elbette ki kullanımına başlandıktan sonra saydamlık vede parlaklık artacaktır.

Gerçek bir taş olmadığından işlem görmeden önce oldukça hafif ve yumuşak bir yapıda olacaktır. Kehribarın yapısı içerisinde 256 renk skalası bulunsa dahi ön planda iki ana renk vardır. Bunlardan ilki saydam kehribar denilmekte olan ve rengi sarıya çalan renk. İkinci renk ise kızıla çalan bir tondadır.

Kehribar taşlarından yapılan tesbihlerde zamanla güneş ışığının ve kullanımdan kaynaklı ısının etkisine bağlı olarak renk değişimi vardır. Üstünüzde taşımanız durumunda yani aksesuar olarak tepsih ve takı gibi kullanılması halinde fiziksel ve psikolejik olarak da fayda sağladığı söylenmektedir.  Kehribar taşı, bilhassa tesbih yapımında çoğunlukla değerlendiriyor olsa bile şifalı olması açısından insan sağlığı için de büyük öneme sahiptir.

Kehribar Taşı Faydaları

Kehribar faydalarını sayacak olursak hamile kadınların kolye olarak kullanmaları durumunda boğazlarda enfeksiyon varsa yok etmesi ayrıca guatr oluşumunun önlenmesi gibi faydaları vardır. Hamilelik dönemi boyunca olması muhtemel migren, diş ağrısı ve solunum yolu hastalıkları tedavisine yardımcı olabilir. Hamilelerin ve lohusalık döneminde olanların depresyonunu azaltması, sinir halini yatıştırması ve mutsuzluğu kaldırması açısından faydalı olabilir.

Kehribar Taşı Neye İyi Gelir?

- Sindirim sisteminin düzenli bir biçimde çalışmasına yardım edebilir bu sayede bağırsakların hareketleri ve yapısı da düzenli ve sağlıklı olabilir. Bağırsakların 2. beynimiz olduğunu anımsatmak isterim. Bağırsakların vücut üzerindeki tüm dengeyi ve psikolejiyi etkilediğini de söylemek gerekir.

- Bireyin melankoliye düşmesini önlediği söylenmektedir. Umutsuz ve mutsuz bir ruh hali içerisindeyseniz ruh halinize iyi gelebilir.

- Negatif enerjiyi emmek suretiyle ortadan kaldırdığı ve kullanan kişiye pozitif enerji verdiği bilinmektedir.

- Kehribar taşının bedenle temasda bulunduğu andan itibaren bir ısı yaymaktadır bu sayede vücut sağlığını korumaktadır.

- Kehribar taşının ısıtılılarak vücut üzerine değdirilmesi soğuk algınlığını gidermektedir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

- İyileştirici vede sakinleştirici bir etkiye sahiptir

- Romatizma ağrılarına iyi gelir

Kehribar tesbih satın almak, online sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kehrıbar tesbih siparişlerinizi saat 16:00’dan önce vermeniz durumunda aynı gün kargoya yetişebilir.

 

Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 7x11 mm·İmameden Uzunluk : 20,5 cm·İmame Boyu : 5 cm·Tam Boy : 33 cm·Renk : Yeşil..
1.138,16TL
KDV Hariç:1.138,16TL
Ürün Özellikleri Tesbih Cinsi: KehribarTane Ebadı: 8*11mmİmame Boyu: 3cmİmameden Uzunluk: 23Tam Boy: 32 cm  ..
873,16TL
KDV Hariç:873,16TL
  Kehribar Tesbih Özellikler Ürün Adı Kazaz Püsküllü Arpa Kesim Ateş Kehribar Tesbih Tesbih Tane Ebatı 7*11 mm Tesbih İmame Boyu 3 cm İmameden Uzunluk 21 cm Tesbih Tam Boy 34 cm Tes..
3.311,14TL
KDV Hariç:3.311,14TL
Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 9x13 mm·İmameden Uzunluk : 23,5 cm·İmame Boyu : 6 cm·Tam Boy : 34 cm·Renk : Mavi ..
1.721,15TL
KDV Hariç:1.721,15TL
Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 7x11 mm·İmameden Uzunluk : 20,5 cm·İmame Boyu : 5 cm·Tam Boy : 33 cm·Renk : Kırmızı Siyah..
926,16TL
KDV Hariç:926,16TL
Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 8x11 mm·İmameden Uzunluk : 23,5 cm·İmame Boyu : 5 cm·Tam Boy : 35 cm·Renk : Kırmızı Siyah..
608,15TL
KDV Hariç:608,15TL
Ölçüleri:Tane Ebatı :8*8 mmİmameye Kadar : 19 cmÜrünün Toplam Uzunluğu :31 cmKehribar Tesbihinin Özellikleri Ve Faydaları:Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorunlar altında ezildiğinizi hissettiğinizde, şifa yük..
3.311,14TL
KDV Hariç:3.311,14TL
Üretildiği Malzeme:Damla KehribarAna Renk:KırmızıAğırlık:18,00 gr ± %5Tane Şekli:Küre KesimTane Ölçüsü:8 mm x 8 mmToplam Uzunluk:31 cmİmame Maddesi:Damla KehribarPüskül Maddesi:1000 Ayar Kaza..
3.576,14TL
KDV Hariç:3.576,14TL
Üretildiği Malzeme:Damla KehribarAna Renk:SarıAğırlık:15,15 gr ± %5Tane Şekli:Küre KesimTane Ölçüsü:9 mm x 9 mmToplam Uzunluk:27,50 cmİmame Maddesi:Damla KehribarPüskül Maddesi:1000 Ayar Kaza..
3.576,14TL
KDV Hariç:3.576,14TL
Ölçüleri:Tane Ebatı :7*7 mmİmameye Kadar : 19 cmÜrünün Toplam Uzunluğu :31 cmKehribar Tesbihinin Özellikleri Ve Faydaları:Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorunlar altında ezildiğinizi hissettiğinizde, şifa yü..
3.311,14TL
KDV Hariç:3.311,14TL
Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 8x11 mm·İmameden Uzunluk : 23,5 cm·İmame Boyu : 5 cm·Tam Boy : 35 cm·Renk : Sarı Siyah..
608,15TL
KDV Hariç:608,15TL
Ürün Özellikleri·Tane Boyu: 8x11 mm·İmameden Uzunluk : 23,5 cm·İmame Boyu : 5 cm·Tam Boy : 35 cm·Renk : Şeffaf Siyah..
608,15TL
KDV Hariç:608,15TL
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 232 (20 Sayfa)